Pomozme Markétě a Mirkovi domů

TISKOVÁ ZPRÁVA, 12. 4. 2017

Pomozme Markétě a Mirkovi domů

Příběh Markéty Všelichové a Miroslava Farkase, kteří byli zatčeni v Turecku za údajnou teroristickou činnost, už oblétl českou mediální scénu. Teď se ale pro dva mladé lidi otevírá nová naděje – Nadační fond pomoci Karla Janečka spouští mezinárodní crowdfundingovou sbírku. Vybrané finance ze sbírky rodiny použijí především na právníky, kteří by měli oběma z nich zajistit spravedlivé soudní řízení.

Oba mladí lidé cestovali přes Turecko do Iráku jako humanitární pracovníci, konkrétně s cílem vybudovat mobilní nemocnici. Jejich úmyslem nebylo zapojit se do žádných válečných konfliktů, ale naopak pomoci někomu dalšímu. Miroslav Farkas měl již předchozí zkušenosti z humanitární mise na Haiti, kde pomáhal po ničivém zemětřesení vrtat studny s pitnou vodou. Markéta a Mirek pak organizovali pomoc pro uprchlické tábory a děti v severní Sýrii.

„Nadační fond pomoci chce touto crowdfundingovou sbírkou zaručit kvalitní právní zastoupení obou mladých lidí před tamním soudem. Nechceme zde působit jako nějaký rozhodovací orgán, který má vysvětlit, zda to bylo rozumné rozhodnutí,“ vysvětluje Čestmír Horký, ředitel Nadačního fondu pomoci.“ Rodina Markéty již v prosinci loňského roku vybrala advokátní kancelář a s pomocí některých dárců uhradila s tím spojené náklady. Kolem případu se semkla velmi silná skupina podporovatelů, kteří nechtějí, aby finanční tíhu nesla jen rodina Markéty, a proto se rozhodla s naší pomocí přispět. Předpokládáme, že náklady budou ještě dále růst. „My tímto způsobem dáváme všem možnost se zapojit a přispět jakoukoli částkou. Navíc každý dar budeme ještě násobit zlatým řezem, tedy krát 1,618,“ dodává Čestmýr Horký.

Humanitární misi Markéty Všelichové a Miroslava Farkase potvrzuje i rektor Vysoké školy svaté Alžběty v Bratislavě Prof. MUDr. Vladimír Krčméry, Dr.Sc., se kterou oba mladí lidé spolupracovali. Soudní řízení se zadrženými Čechy bude zahájeno 10. 5. 2017, jak uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.